Kaj pripravimo pred prihodom posvojenega hrta?
Prvi korak, to je izbira novega družinskega člana, je za vami.
Zdaj je čas, da se v miru pripravite na njegov prihod. Pred prihodom hrta si priskrbite:
- MEHKO LEŽIŠČE, ki mora biti veliko vsaj 1 meter in široko vsaj 75 centimetrov (standard irske organizacije PAWS).
- ZNAČKO, na kateri bo napisano ime hrta, vaše ime in telefonska številka.
- DVE POSODI za vodo in hrano. Hrti imajo zaradi dolgega vratu težave pri sklanjanju. Priporočamo stojalo z dvignjenim nastavkom, na katero postavite posodi, kar hrtu omogoča lažje požiranje. Stojalo nam bo visoko 50 centimetrov, lahko je tudi višje.
- POVODEC po svoji izbiri.
- HRANO, ki je odvisna od vaše izbire in načina življenja. Priporočamo, da hrtu njegov obrok razdelite na dva dela,tako se boste izognili številnim prebavnim nevšečnostim. Hrti imajo zaradi svoje telesne zgradbe in okolja, iz katerega prihajajo, skrčen želodec. Preveč zaužite hrane lahko posledično izzove bruhanje in zasuk želodca. Na začetku vam priporočamo, da polovico obroka (poleg izbranih briketov) predstavlja razkuhan riž. Kasneje lahko dodate druge sestavine, kot so na vodi kuhani ovseni kosmiči, kaša in testenine.
- DIETA: Zavedati sem morate, da bo ob prihodu v vaš dom za vašega hrta sprememba okolja in hrane stresna. Če se kljub zgornjim nasvetom pojavi diareja, vam priporočamo, da hrtu en teden dajete razkuhan riž s koščki pustega kuhanega piščančjega mesa. Priporočamo, da hrani dodate še eno tableto probiotikov, kot je na primer linex, ki jih lahko kupite v lekarni. Probiotiki bodo vašemu hrtu pomagali uravnavati črevesno floro. Če ima pes diarejo oziroma druge prebavne motnje, vam odsvetujemo dajanje priboljškov in kosti, saj ti samo dodatno otežujejo prebavo.
- ŠAMPON si priskrbite v specializiranih trgovinah za male živali. Po kopanju vam priporočamo, da hrta polijete še s pripravkom kisove vode v razmerju 1/3 in tako omilite pojav prhljaja, ki lahko nastane zaradi stresa.
- KRTAČO iz silikona ali druge umetne mase za krtačenje kratkodlakih psov.
- DOPUST: prvi teden vam priporočamo, da si vzamete čas za hrta in mu omogočite postopno navajanje na vaš dom. Zanj bo vse novo. Naučiti se bo moral ogromno stvari, kot so na primer hoja po stopnicah, opravljanje potrebe zunaj ipd., postaviti pa mu morate tudi jasne meje, kaj sme in česa ne. Moral se bo navaditi vašega življenjskega ritma. Na začetku to zahteva celega človeka! Vendar pa je pomembno tudi, da svojega hrta že od prvega dne navajate na samoto. Začnete z nekaj minutami vsak dan. Največja napaka posvojiteljev je, da so med dopustom ves čas s svojim posvojencem, po enem tednu pa odidejo v službo in hrta pustijo samega osem ur.
- OVRATNICO IN PLAŠČ vam lahko ob prihodu priskrbi tudi naša ekipa. Pri izbiri, če je mogoče, upoštevamo vaše želje.
Prvi dnevi
Po čakanju na svojega novega družinskega člana je ta končno pri vas doma in zanj se začenja novo življenje, ki ga do prihoda v novi dom še ni poznal.
LEŽIŠČE v stanovanju hrtu namestite tako, da vas bo lahko opazoval, hkrati pa mu bo omogočen razgled po stanovanju. Po dolgem in utrujajočem transportu bo vaš hrt prve dni večino časa prespal in z ležišča opazoval dogajanje okoli sebe. Zanj so vse stvari, ko so za nas samoumevne, povsem nove in tuje. Do sedaj je poznal samo tekaško stezo, skromno kletko ali tavanje po ulicah.
STOPNIC, VRAT, OKEN itd. ne pozna ter so zanj novi. Najlaže si boste predstavljali, kako se počuti, če vam rečemo, da tako, kot če bi vas poslali v vesolje. Na začetku bo potrebno nekaj vaše potrpežljivosti in vzpodbud. Naj vas potolažimo, po kakšnem tednu se hrt vsega nauči. Ne obupajte, hrt je pes, ki si močno želi ugajati svojemu gospodarju, zato se je pripravljen truditi in učiti.
KOPANJE in KRTAČENJE sta eni od prvih stvari, ki jih je treba storiti ob prihodu domov. Vaš hrt se bo s čistim kožuhom počutil veliko bolje. Preden hrta postavite v banjo ali tuš kabino, položite na tla brisačo, ki bo hrtu preprečila neprijetno drsenje. S posebno fiziološko raztopino in vato OČISTITE UŠESA. Za žvečenje in ČIŠČENJE ZOB mu ponudite kosti, ki jih zanj kupite v posebnih trgovinah. Na začetku se lahko zgodi, da jih bo ignoriral, saj kosti ne pozna, vendar bo hitro ugotovil, čemu so namenjene.
V prvih dneh po prihodu hrta NE SPUŠČAJTE S POVODCA. Najprej se morate navaditi drug drugega, spoznati morate njegove navade in posebnosti. Že samo ena plastična vrečka na cesti lahko za hrta pomeni vabo in posledično skok na cesto. Še preden boste uspeli ukrepati, se lahko vaša napaka za hrta konča tragično. Tudi kasneje mora hrt pri spuščanju vedno nositi nagobčnik, priporočamo pa vam, da je območje prostega gibanja vsaj 500 metrov oddaljeno od ceste. OPRAVLJANJE POTREBE ZUNAJ običajno hitro steče. Na začetku priporočamo, da svojega hrta peljete ven na približno 3 oziroma 4 ure in obvezno pol ure po obroku. Vaš hrt je po dolgi poti in zaradi vseh dogodkov, ki so se mu v nekaj dneh zgodili, v stresu in njegov organizem se posledično na vse navedeno odzove z večkratnim opravljanjem potrebe. Jasno mu dajte vedeti, da ste veseli, da svoje higienske potrebe opravi zunaj. Njegovo početje nagradite z božanjem in priboljškom. Če se neljubi dogodek zgodi v stanovanju, izrecite s povišanim tonom glasu NE! ali FUJ! oziroma kaj podobnega ter hrta nemudoma odpeljite ven. Vendar ga ne tepite.
OBISKE OMEJITE na najožje družinske člane in hrtu omogočite, da v miru spozna vas in dom. Poskrbite tudi, da se bo imel možnost spočiti in v miru počivati. Če opazite, da ga motijo neznani zvoki v stanovanju in okolici, mu v prostoru, kjer je njegovo ležišče, prižgite radio in mu predvajajte pomirjajočo glasbo.
Obiščite izbranega veterinarja in PRIJAVITE HRTA v slovenski centralni register psov. Ob potnem listu in morebitnem kartončku z žigi o opravljenih cepljenjih vzemite k veterinarju tudi pogodbo o posvojitvi in zdravstvene posebnosti hrtov, ki smo vam jih poslali pred prihodom hrta in ste jih natisnili. Čeprav je vaš hrt v zavetišču dobil tablete proti glistam, vam priporočamo, da razglistenje ponovite. Tudi če hrt ni imel glist, je treba razglistenje izvajati vsakih 6 mesecev (če ima hrt težave z želodcem, hujša ali kaže druge znake, na podlagi katerih bi lahko imel gliste, je razglistenje smiselno opraviti prej ob posvetovanju z veterinarjem). Svetujemo vam, da si pri veterinarju priskrbite tabletke, ki ne učinkujejo le na gliste, ampak tudi na trakulje.
Že prvi dan PREGLEJTE MOREBITNE ŠIVE, ki so ostali po sterilizaciji oziroma kastraciji v zavetišču. Običajno se pri nevtralizaciji hrtov uporabljajo razgradljivi šivi, ki so samorazgradljivi, vseeno pa lahko pri nekaterih hrtih zaradi načina šivanja oziroma preobčutljivosti pride do vnetja. Če se na mestu šivov pojavi rdečica ali opazite, da se hrt na tem mestu večkrat liže, ga čim prej odpeljite na pregled k veterinarju, ki bo ustrezno ukrepal.
Že naslednji dan po njegovem prihodu začnite hrta navajati na to, da bo znal ostati SAM DOMA. Najpogostejša napaka novih posvojiteljev je prav ta, da prve dni s hrtom preživijo ves čas, nato pa pride dan, ko morajo v službo ali po opravkih, in pustijo hrta samega za več ur. Zato je priporočljivo z navajanjem začeti takoj in postopoma. Prvič odidite iz stanovanja za nekaj minut, počakajte pred vrati in opazujte hrtovo obnašanje in reakcije. Ob vrnitvi svojega hrta še posebej pohvalite ter obvezno nagradite z božanjem in s priboljški. Ob njegovem cviljenju oziroma nezaželenem obnašanju uporabite besedo NE! ali FUJ!, s katero mu boste dali vedeti, da vam takšno obnašanje ni všeč. V nobenem primeru ne kričite na hrta, nikakor pa ga ne tepite. Vajo ponavljajte večkrat na dan in vsakič ustrezno podaljšajte čas svoje odsotnosti. Večkrat (brez razloga, torej ne ob odhodu!) odprite vhodna vrata ter vzemite v roke ključe in stvari, ki jih običajno vzamete s seboj, kadar zapustite stanovanje, tako jim namreč hrt (še posebej pa zvokom, ki jih povzročajo) ne bo več posvečal pozornosti. Tudi če hrt ob vašem odhodu v začetku cvili, NE OBUPAJTE in ponavljate vajo.
Preden pustite hrta v stanovanju samega, odstranite vse stvari, s katerimi bi se lahko kakor koli poškodoval (škarje, ostri predmeti, predmeti iz stekla ipd.). Ne pozabite, da hrti zaradi svoje velikosti zlahka dosežejo stvari na mizi, kuhinjskem pultu in drugje.. V prvih dneh je pomembno, da svojemu hrtu omogočite spoznavanje stanovanja in vseh stvari, ki so v njem, že takoj pa mu povejte, česa ne sme početi (torej uporabite besedico NE! oziroma FUJ!). Seznanite se s podatkom o zadnjem CEPLJENJU PROTI STEKLINI, ki je naveden v potnem listu vašega hrta, skupaj z datumom o poteku cepljenja. Tudi če je v potnem listu navedeno, da velja opravljeno cepljenje proti steklini več kot eno leto, morate v skladu s slovensko zakonodajo to cepljenje vsako leto obnoviti. Označite si na koledarju za naslednje leto teden, v katerem je treba obnoviti cepljenje proti steklini, da se boste lahko pravočasno naročili pri veterinarju.